Тројца охриѓани починаа од корона

Во последните 24 часа се направени 2667 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 392 -Куманово 51 -Дебар 6 -Штип 18 -Прилеп 29 -Тетово 95 -Струга 10 -Велес 48 -Битола 36 -Охрид 31 -Кавадарци 22 -Гостивар 49 -Гевгелија 14 -Струмица 21 -Крива Паланка 8 -Радовиш 6 -Крушево 2 -Кочани 32 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 6 -Македонски Брод 1 -Пехчево 1 -Берово 9 -Валандово 3 -Виница 12 -Делчево 12 -Кратово 6 -Свети Николе 8 -Кичево 20 -Ресен 8 -Неготино 14 Починати се 26 лица, четворица пациенти од Скопје (69, 88, 83 и 60г), еден од Куманово (58г), еден од Штип (83г), четворица пациенти од Прилеп (66, 76,77 и 57г ) и четворица од Тетово (50, 67, 78 и 63г), еден пациент од Струга (82г), двајца од Велес (79 и 73г), двајца од Битола (72 и 84г), тројца пациенти од Охрид (57, 71 и 57г), еден од Гевгелија (87г), еден од Струмица (67г), еден од Кочани (70г) и еден пациент од Делчево (49г). Од нив, тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти од: -Скопје 9 -Куманово 2 -Штип 5 -Битола 4 -Кавадарци 1 -Виница 1 -Ресен 2 Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 39760, бројката на оздравени пациенти е 23035, на починати е 1136, а бројот на активни случаи изнесува 15589. Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-978-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-39760-ozdraveni-se-34-pochinati-se-26-lica/

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани