Црн биланс: Починаа три лица од Охрид, две од Струга

Во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 583 -Куманово 100 -Дебар 12 -Штип 40 -Прилеп 57 -Тетово 80 -Струга 13 -Велес 64 -Битола 50 -Охрид 31 -Кавадарци 23 -Гостивар 46 -Гевгелија 22 -Струмица 15 -Крива Паланка 9 -Радовиш 5 -Крушево 8 -Кочани 29 -Пробиштип 6 -Демир Хисар 10 -Македонски Брод 2 -Пехчево 5 -Берово 3 -Валандово 4 -Виница 13 -Делчево 6 -Кратово 4 -Свети Николе 12 -Кичево 35 -Ресен 10 -Неготино 24 .

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од: -Скопје 207 -Куманово 20 -Штип 13 -Прилеп 32 -Тетово 42 -Велес 11 -Битола 19 -Кавадарци 6 -Гостивар 7 -Гевгелија 13 -Струмица 10 -Крива Паланка. 3 -Радовиш 6 -Кочани 11 -Пробиштип 4 -Берово 5 -Виница 4 -Кратово 1 -Свети Николе 7 -Кичево 10 -Ресен 1 -Неготино 1 Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975. Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-1321-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-42540-ozdraveni-se-433-pacienti-pochinati-se-26-lica/

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани