35 нови случаи на корона во Струга, 26 во Охрид

Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 539 -Куманово 55 -Дебар 3 -Штип 36 -Прилеп 92 -Тетово 83 -Струга 35 -Велес 40 -Битола 50 -Охрид 26 -Кавадарци 34 -Гостивар 72 -Гевгелија 24 -Струмица 23 -Крива Паланка 7 -Радовиш 3 -Крушево 3 -Кочани 32 -Пробиштип 7 -Демир Хисар 16 -Пехчево 2 -Берово 11 -Виница 7 -Делчево 5 -Кратово 6 -Свети Николе 13 -Кичево 40 -Ресен 13 -Неготино 18 Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од: -Скопје 190 -Куманово 25 -Штип 18 -Прилеп 40 -Тетово 30 -Струга 1 -Велес 26 -Битола 11 -Кавадарци 12 -Гостивар 14 -Гевгелија 13 -Струмица 23 -Крива Паланка 1 -Крушево 1 -Кочани 8 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Берово 1 -Свети Николе 3 -Кичево 4 -Ресен 1 -Неготино 5 Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани