Охрид 33 нови случаи од корона, Струга 23

Во последните 24 часа се направени 3096 тестирања, а регистрирани се 1064 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 541 -Куманово 57 -Дебар 4 -Штип 46 -Прилеп 24 -Тетово 57 -Струга 23 -Велес 44 -Битола 43 -Охрид 33 -Кавадарци 25 -Гостивар 12 -Гевгелија 11 -Струмица 23 -Крива Паланка 8 -Радовиш 12 -Крушево 2 -Кочани 10 -Пробиштип 4 -Демир Хисар 2 -Македонски Брод 4 -Пехчево 7 -Берово 3 -Валандово 3 -Виница 3 -Делчево 3 -Кратово 2 -Свети Николе 17 -Кичево 25 -Ресен 6 -Неготино 10 Починати се 25 лица, тројца пациенти од Скопје (62, 82 и 75г), тројца од Тетово (46, 77 и 83г), двајца од Прилеп (71 и 79г), еден од Крушево (40г), пет пациенти од Куманово (34, 49, 49, 66 и 62г), четири пациенти од Битола (71,72, 73 и 75г), еден пациент од Гостивар (65г), еден од Кавадарци (69г),еден од Крива Паланка (75г), еден пациент од Струмица (70г), еден пациент од Валандово (60г), еден пациент од Пехчево (69г) и еден пациент од Свети Николе (68г). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 507 оздравени пациенти од: -Скопје 163 -Куманово 36 -Дебар 4 -Штип 19 -Прилеп 30 -Тетово 30 -Струга 16 -Велес 39 -Битола 20 -Охрид 21 -Кавадарци 17 -Гостивар 15 -Гевгелија 9 -Струмица 24 -Крива Паланка 2 -Радовиш 2 -Крушево 1 -Кочани 17 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Валандово 3 -Виница 5 -Кратово 2 -Свети Николе 6 -Кичево 9 -Ресен 3 -Неготино 2 Досега во земјата се направени вкупно 286.181 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 44898, бројката на оздравени пациенти е 26289, на починати е 1263, а бројот на активни случаи изнесува 17346.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани