Во Струга 40 нови случаи на корона, во Охрид 25

Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 513 -Куманово 68 -Дебар 6 -Штип 27 -Прилеп 77 -Тетово 65 -Струга 40 -Велес 36 -Битола 58 -Охрид 25 -Кавадарци 29 -Гостивар 30 -Гевгелија 5 -Струмица 33 -Крива Паланка 5 -Радовиш 7 -Крушево 3 -Кочани 19 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 3 -Пехчево 3 -Берово 3 -Валандово 6 -Виница 5 -Делчево 3 -Кратово 11 -Свети Николе 33 -Кичево 42 -Ресен 4 -Неготино 7

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од: -Скопје 394 -Куманово 25 -Штип 27 -Прилеп 22 -Тетово 49 -Велес 33 -Битола 14 -Охрид 2 -Кавадарци 12 -Гостивар 22 -Гевгелија 12 -Струмица 18 -Крива Паланка 6 -Радовиш 3 -Крушево 1 -Кочани 12 -Пробиштип 6 -Демир Хисар 2 -Македонски Брод 1 -Берово 6 -Виница 2 -Кратово 1 -Свети Николе 3 -Кичево 16 -Ресен 1 -Неготино 2 Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800. За повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-1168-novi-sluchai-na-kovid-19-vkupnata-brojka-na-dijagnosticirani-e-46062-ozdraveni-se-692-pacienti-pochinati-se-18-lica/

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани