40 починати лица од корона, во Струга двајца

Во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19.

 

-Скопје 218 -Куманово 47 -Штип 21 -Прилеп 26 -Тетово 28 -Струга 2 -Велес 24 -Битола 36 -Охрид 2 -Кавадарци 9 -Гостивар 46 -Струмица 22 -Крива Паланка 4 -Радовиш 1 -Крушево 2 -Кочани 9 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Пехчево 1 -Берово 1 -Валандово 5 -Виница 10 -Делчево 5 -Кратово 1 -Свети Николе 16 -Кичево 29 -Ресен 6 -Неготино 15

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84г), двајца од Куманово (77 и 77г), тројца од Штип (70, 62 и 80г), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64г), еден пациент од Тетово (55г), двајца од Струга (56 и 60г), тројца од Велес (70, 51 и 89г), тројца од Битола (69, 69 и 71г), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78г), тројца од Гостивар (71, 65 и 81г), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56г), еден од Струмица (84г), еден од Крушево (76г), еден од Свети Николе (68г) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од: -Скопје 102 -Штип 22 -Прилеп 42 -Тетово 49 -Струга 21 -Велес 36 -Охрид 51 -Кавадарци 22 -Гостивар 2 -Гевгелија 2 -Струмица 33 -Крива Паланка 6 -Радовиш 2 -Кочани 20 -Пробиштип 5 -Пехчево 1 -Берово 5 -Свети Николе 4 -Неготино 14 Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47636, бројката на оздравени пациенти е 27803, на починати е 1345, а бројот на активни случаи изнесува 18488.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани