Три лица од Охрид починаа од корона

Во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19.

 

Во -Скопје 503 -Куманово 55 -Дебар 1 -Штип 14 -Прилеп 45 -Тетово 40 -Струга 32 -Велес 29 -Битола 67 -Охрид 40 -Кавадарци 15 -Гостивар 22 -Гевгелија 10 -Струмица 11 -Крива Паланка 12 -Радовиш 6 -Крушево 4 -Кочани 3 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 4 -Берово 1 -Валандово 1 -Виница 5 -Делчево 3 -Свети Николе 13 -Кичево 14 -Ресен 2 -Неготино 22 Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64г), двајца од Куманово (76 и 67г), еден од Дебар (71г), двајца од Штип (62 и 67г), двајца од Прилеп (78 и 78г), двајца од Тетово (72 и 76г), двајца од Велес (78 и 78г), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67г), три од Охрид (65, 78 и 78г), еден пациент од Кавадарци (72г), еден од Гевгелија (56г), тројца од Кичево (47, 68 и 53г) и еден пациент од Неготино (74г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти од: -Скопје 279 -Куманово 43 -Дебар 6 -Штип 42 -Прилеп 32 -Тетово 79 -Велес 35 -Битола 65 -Охрид 1 -Кавадарци 15 -Гостивар 49 -Гевгелија 14 -Струмица 39 -Крива Паланка 6 -Радовиш 12 -Кочани 25 -Пробиштип 13 -Демир Хисар 6 -Македонски Брод 1 -Берово 6 -Валандово 5 -Кратово 10 -Свети Николе 3 -Кичево 36 -Ресен 10 -Неготино.11 Досега во земјата се направени вкупно 296.802 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48613, бројката на оздравени пациенти е 28646, на починати е 1376, а бројот на активни случаи изнесува 18591.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани