Радовишанка одзела куп злато од струшко

Жителка на струшко село останала без својот златен накит.

Нејасно е со каква измама се послужила 32 годишната радовишанка и на 27 годишна стружанка и го одзела целото злато од дома. Сепак, измамничката била фатена и била „наградена“ со полициска пријава. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Л.Џ.(36) од Радовиш.
Таа, на 28.07.2020 година успеала да убеди 27-годишна жена од струшко село да ѝ го донесе златото што го има во домот, кое ќе ѝ го вратела наредниот ден. Откако добила повеќе златни предмети, пријавената избегала, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 80.000 денари, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани