Уште две лица од Охрид починаа од корона

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19.

Во: -Скопје 506 -Куманово 34 -Штип 55 -Прилеп 91 -Тетово 51 -Струга 31 -Велес 67 -Битола 30 -Охрид 26 -Кавадарци 31 -Гостивар 75 -Гевгелија 23 -Струмица 38 -Крива Паланка 8 -Радовиш 11 -Крушево 12 -Кочани 15 -Пробиштип 3 -Демир Хисар 7 -Македонски Брод 4 -Берово 1 -Валандово 6 -Виница 3 -Делчево 2 -Кратово 5 -Свети Николе 24 -Кичево 36 -Ресен 13 -Неготино 29

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: -Скопје 284 -Куманово 49 -Штип 32 -Прилеп 61 -Тетово 69 -Струга 5 -Велес 51 -Битола 28 -Охрид 13 -Кавадарци 14 -Гостивар 35 -Гевгелија 12 -Струмица 25 -Крива Паланка 7 -Радовиш 8 -Крушево 1 -Кочани 15 -Пробиштип 8 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 3 -Берово 4 -Валандово 3 -Делчево 5 -Свети Николе 8 -Кичево 1 -Ресен 1 -Неготино 5 Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани