57 нови случаи на корона во Охрид

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19.

Во: -Скопје 321 -Куманово 69 -Дебар 10 -Штип 38 -Прилеп 77 -Тетово 79 -Струга 44 -Велес 44 -Битола 65 -Охрид 36 -Кавадарци 26 -Гостивар 60 -Гевгелија 19 -Струмица 35 -Крива Паланка 7 -Радовиш 6 -Крушево 3 -Кочани 44 -Пробиштип 6 -Демир Хисар 5 -Македонски Брод 1 -Пехчево 1 -Берово 23 -Валандово 12 -Виница 11 -Делчево 13 -Кратово 2 -Свети Николе 5 -Кичево 12 -Ресен 16 -Неготино 22 Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од: -Скопје 290 -Куманово 30 -Штип 31 -Прилеп 62 -Тетово 52 -Струга 17 -Велес 29 -Битола 20 -Охрид 57 -Кавадарци 15 -Гостивар 11 -Гевгелија 6 -Струмица 14 -Крива Паланка 5 -Радовиш 6 -Крушево 1 -Кочани 18 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 1 -Пехчево 4 -Берово 3 -Валандово 3 -Кратово 4 -Свети Николе 2 -Кичево 10 -Ресен 5 -Неготино 8 Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54743, бројката на оздравени пациенти е 32366, на починати е 1511, а бројот на активни случаи изнесува 20866.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани