49 нови случаи на корона во Охрид

Во последните 24 часа се направени 2993 тестирања, а регистрирани се 1120 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 507 -Куманово 60 -Штип 30 -Прилеп 52 -Тетово 37 -Струга 35 -Велес 31 -Битола 36 -Охрид 49 -Кавадарци 33 -Гостивар 56 -Гевгелија 8 -Струмица 43 -Крива Паланка 6 -Радовиш 10 -Крушево 3 -Кочани 16 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Пехчево 6 -Берово 15 -Валандово 5 -Виница 7 -Делчево 25 -Кратово 2 -Свети Николе 4 -Кичево 16 -Ресен 8 -Неготино 16 Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од: -Скопје 263 -Куманово 52 -Дебар 4 -Штип 42 -Прилеп 61 -Тетово 35 -Струга 29 -Велес 41 -Битола 79 -Охрид 36 -Кавадарци 24 -Гостивар 62 -Гевгелија 15 -Струмица 24 -Крива Паланка 12 -Радовиш 8 -Крушево 1 -Кочани 12 -Пробиштип 5 -Демир Хисар 2 -Пехчево 3 -Берово 10 -Валандово 3 -Виница 10 -Кратово 2 -Свети Николе 14 -Кичево 39 -Ресен 2 -Неготино 26 Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69452, бројката на оздравени пациенти е 45621, на починати е 1977, а бројот на активни случаи изнесува 21854.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани