Од компликации од корона тројца починати од Охрид, Струга две лица

Во последните 24 часа се направени 1470 тестирања, а регистрирани се 504 нови случаи на ковид-19.

 

Во: -Скопје 174 -Куманово 15 -Дебар 21 -Штип 18 -Прилеп 36 -Тетово 47 -Струга 1 -Велес 31 -Битола 8 -Охрид 19 -Кавадарци 26 -Гостивар 27 -Гевгелија 15 -Струмица 12 -Крива Паланка 5 -Радовиш 7 -Крушево 1 -Кочани 3 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 1 -Берово 2 -Валандово 2 -Виница 1 -Делчево 6 -Свети Николе 15 -Неготино 10 Починати се 46 лица, деветнаесет пациенти од Скопје (85, 28, 66, 64, 73, 72, 84, 73, 67, 78, 75, 72, 73, 67, 84, 81, 72, 72 и 84г), еден од Дебар (74г), еден од Штип (81г) и еден од Прилеп (83г), пет пациенти од Тетово (78, 83, 82, 74 и 67г), двајца од Струга (61 и 61г), тројца од Велес (68, 68 и 59г), тројца од Охрид (71, 89 и 57г), еден пациент од Кавадарци (64г), еден од Гостивар (59г), тројца од Струмица (73, 75 и 83г), двајца од Кочани (82 и 70г), еден од Демир Хисар (71г), еден од Македонски Брод (64г) и двајца пациенти од Кичево (80 и 67г). Од нив седум пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 731 оздравени пациенти од: -Скопје 252 -Куманово 18 -Штип 34 -Прилеп 47 -Тетово 22 -Струга 34 -Велес 35 -Битола 33 -Охрид 24 -Кавадарци 18 -Гостивар 39 -Гевгелија 5 -Струмица 12 -Крива Паланка 4 -Радовиш 6 -Крушево 60 -Кочани 5 -Пробиштип 7 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 2 -Виница 7 -Кратово 4 -Свети Николе 10 -Кичево 24 -Ресен 13 -Неготино 13 Досега во земјата се направени вкупно 354.205 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69954, бројката на оздравени пациенти е 46352, на починати е 2023, а бројот на активни случаи изнесува 21579.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани