657 нови случаи на корона, еден починат во Охрид

Во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19.

Во: -Скопје 323 -Куманово 23 -Штип 8 -Прилеп 38 -Тетово 19 -Струга 15 -Велес 22 -Битола 36 -Охрид 28 -Кавадарци 25 -Гостивар 17 -Гевгелија 6 -Струмица 13 -Крива Паланка 6 -Радовиш 10 -Кочани 12 -Пробиштип 4 -Македонски Брод 4 -Пехчево 1 -Берово 7 -Валандово 5 -Виница 2 -Делчево 7 -Кратово 1 -Свети Николе 4 -Кичево 5 -Ресен 5 -Неготино 11 Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од: -Скопје 349 -Куманово 37 -Дебар 8 -Штип 29 -Прилеп 70 -Тетово 29 -Струга 60 -Велес 37 -Битола 36 -Охрид 28 -Кавадарци 36 -Гостивар 45 -Гевгелија 5 -Струмица 18 -Крива Паланка 3 -Радовиш 9 -Крушево 1 -Кочани 13 -Пробиштип 4 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 3 -Пехчево 4 -Берово 9 -Валандово 2 -Виница 4 -Делчево 24 -Кратово 3 -Свети Николе 10 -Кичево 20 -Ресен 9 -Неготино 14 Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани