Од компликации од ковид 19, вчера починаа 20 лица

Вирусот секојдневно коси, од компликации од ковид 19, вчера  починаа 20 лица .

 

Во последните 24 часа се направени 2664 тестирања, а регистрирани се 815 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 329
-Куманово 37
-Дебар 1
-Штип 26
-Прилеп 46
-Тетово 51
-Струга 28
-Велес 24
-Битола 52
-Охрид 28
-Кавадарци 31
-Гостивар 36
-Гевгелија 9
-Струмица 20
-Крива Паланка 12
-Радовиш 12
-Крушево 2
-Кочани 9
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 5
-Виница 1
-Делчево 4
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 9
-Неготино 19
Починати се 20 лица, осум пациенти од Скопје (76, 65, 84, 64, 71, 80, 51, 74г), еден од Штип (82г), двајца од Прилеп (68 и 72г), еден од Струга (78г), двајца од Велес (70 и 65г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (68г), двајца пациенти од Гостивар (64 и 89г), еден од Струмица (63г) и еден пациент од Берово (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 396 оздравени пациенти од:
-Скопје 79
-Куманово 27
-Дебар 1
-Штип 21
-Прилеп 34
-Тетово 29
-Велес 20
-Битола 37
-Кавадарци 15
-Гостивар 32
-Гевгелија 10
-Струмица 12
-Крива Паланка 5
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 14
-Пробиштип 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 4
-Виница 4
-Свети Николе 13
-Кичево 14
-Ресен 3
-Неготино 6
Досега во земјата се направени вкупно 379.229 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77949, бројката на оздравени пациенти е 53345, на починати е 2274, а бројот на активни случаи изнесува 22330.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани