Од корона вчера починаа четири лица од Охрид

Од компликации од корона вирусот вчера починаа четири лица од Охрид  и едно од Струга. Починатите се на возраст од 62 до 8 година. 

 

Во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 324
-Куманово 43
-Штип 22
-Прилеп 46
-Тетово 21
-Струга 27
-Велес 26
-Битола 23
-Охрид 28
-Кавадарци 36
-Гостивар 32
-Гевгелија 17
-Струмица 26
-Крива Паланка 3
-Радовиш 5
-Кочани 19
-Пробиштип 1
-Пехчево 2
-Берово 2
-Валандово 8
-Виница 2
-Делчево 8
-Кратово 4
-Свети Николе 6
-Кичево 14
-Ресен 2
-Неготино 11
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (42, 65, 74, 83, 69, 80 и 86г), двајца од Куманово (87 и 52г), еден од Дебар (80г), пет од Прилеп (65, 79, 65, 61 и 76г), еден од Струга (62г), двајца од Битола (77 и 69г), четири пациенти од Охрид (62, 70, 57 и 81г), еден од Свети Николе (65г), двајца од Кичево (64 и 77г) и еден пациент од Неготино (74г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 944 оздравени пациенти од:
-Скопје 270
-Куманово 51
-Дебар 24
-Штип 25
-Прилеп 69
-Тетово 36
-Струга 43
-Велес 51
-Битола 53
-Охрид 46
-Кавадарци 53
-Гостивар 44
-Гевгелија 30
-Струмица 20
-Крива Паланка 6
-Радовиш 12
-Кочани 19
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 1
-Пехчево 2
-Берово 8
-Валандово 6
-Кратово 3
-Свети Николе 15
-Кичево 19
-Ресен 13
-Неготино 18
Досега во земјата се направени вкупно 383.769 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79190, бројката на оздравени пациенти е 56099, на починати е 2340, а бројот на активни случаи изнесува 20751.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани