Три починати лица од корона во Струга

30Во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19.

 

 Во: -Скопје 42 -Куманово 3 -Тетово 2 -Прилеп 2 -Гостивар 1 -Штип 1 -Битола 1 -Велес 2 -Охрид 1 -Струмица 2 -Кавадарци 1 -Неготино 1 -Виница 1 -Пробиштип 2 -Крушево 1.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: -Скопје 101 -Штип 7 -Битола 4 -Охрид 22 -Кавадарци 9 -Струга 4 -Кочани 4 -Неготино 5 -Дебар 7 -Крива Паланка 3 -Ресен 2 -Радовиш 1 -Берово 3 -Пробиштип 2 -Демир Капија 2 Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани