Од ковид почина 33 годишен охриѓанец

Од ппследици од ковид почина 33 годишен охриѓанец.

Во последните 24 часа направени се 3.859 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на КОВИД-19 во: · Скопје – 195 · Битола – 47 · Прилеп – 19 · Кавадарци – 18 · Берово – 17 · Куманово – 16 · Кочани – 15 · Велес и Штип – по 13 · Гевгелија – 12 · Делчево – 11 · Охрид – 10 · Струмица – 8 · Неготино – 7 · Валандово – 6 · Тетово, Радовиш и Ресен – по 5 · Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 4 · Кичево и Богданци – по 3 · Струга, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2 · Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 1 Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: 4 починати лица од Скопје (69г, 76г, 81г и 89г), Прилеп – 2 (65г и 82г), и по едно починато лице од Тетово (74г), Битола (72г), Охрид (33г), Виница (66г), и Демир Хисар (81г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, е пријавено 1 починато лице со датум на смрт од 16.11.2021. Лицето е од Кавадарци е починато во домашни услови. Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: · Скопје – 125 · Берово – 26 · Кавадарци – 24 · Велес – 19 · Битола – 15 · Прилеп – 13 · Штип и Гевгелија – по 10 · Неготино и Кратово – по 9 · Кочани – 8 · Валандово и Тетово – по 6 · Крива Паланка, Куманово и Струга – по 5 · Струмица, Богданци и Пехчево – по 4 · Делчево и Охрид – по 3 · Крушево – 2 · Пробиштип и Виница – по 1 Досега во земјата се направени вкупно 1.446.403 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.831, бројот на оздравени пациенти е 195.941, на починати е 7.418, а бројот на активни случаи изнесува 8.472.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани