Уште две лица од Охрид починаа од ковид последици

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19.

 

• Скопје – 135 • Битола – 35 • Велес – 17 • Прилеп, Кавадарци и Берово – 16 • Охрид – 15 • Куманово – 13 • Струмица – 10 • Штип – 9 • Кочани и Гевгелија – по 8 • Свети Николе и Ресен – по 6 • Радовиш и Валандово – по 5 • Делчево – 4 • Гостивар, Кичево, Неготино, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2 • Тетово, Струга, Виница, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по .

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 74г и 79г) и по 2 починати лица од Битола (65г и 87г) и Охрид (65г и 77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од: • Скопје – 141 • Битола – 33 • Прилеп – 25 • Кавадарци – 21 • Велес – 18 • Кочани – 14 • Ресен и Валандово – по 10 • Гевгелија и Делчево – по 8 • Штип – 7 • Берово, Крива Паланка и Демир Хисар – по 6 • Струмица и Свети Николе – по 5 • Радовиш, Неготино и Тетово – по 4 • Пехчево – 3 • Охрид и Пробиштип – по 2 • Гостивар, Кичево, Кратово, Виница, Богданци и Македонска Каменица – по 1 Досега во земјата се направени вкупно 1.478.883 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.670, бројот на оздравени пациенти е 201.017, на починати е 7.616, а бројот на активни случаи изнесува 8.037

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани