Нова кривична за узурпација на плажа, овој пат против повозрасен охриѓанец

Нова кривична за узурпација на плажа, овој пат против повозрасен охриѓанец.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.М.(71) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности“. Тој, неовластено, на плажа на брегот на Охридското езеро во туристичкиот комплекс „Св.Стефан“, зазел површина од околу 180 метри квадратни што со закон е определена како површина за општа употреба и противправно, без одобрение издадено од надлежен орган од општина Охрид, поставил лежалки и чадори за сонце, информира портпаролот Димоски.

Изминатиов период полицијата поднесе повеќе кривични пријави по оваа основа.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани