Кривична за скопјанец поради коментар на Фејсбук

Кривична за скопјанец поради коментар на Фејсбук.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.М.(49) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривучно дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Тој, на социјалната мрежа „Фејсбук“, на објава поставена од еден портал, постирал коментар со недолична содржина со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство, стои во билтенот на СВР Охрид.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани