Величествена Ѓурѓовденска литија во Струга

Со божествена  Ѓурѓовденската  литија  Струга  денес  се  поклони   на патронот Победоносен и Великомаченик Ѓорѓи. Илјадници  верници и свештеници, монаштвото од Бигорскиот манастир и сестринствата од Рајчица  и Пречиста со чудотворните мошти на светителот и  Карниниската икона на Бгородица го осветија  градот на мостовите.

-„Струшката еордија која веќе со сигурност прерасна во еден сенароден настан и направи градот Струга да биде препознаен од целиот свет. Како што гледате и оваа гоидна повторно не собра во оргомен број обединети во еден ист радосен дух“, вели Ефимија монахиња од Рајчица.

Верниците од најмладо до најстаро, сплотени во поворка пропратени со сејменската гарда и оркестар, велат овие денови во срцата им се буди духовна радост.

„Светиот великомаченик и победоносец Горги не сплоти со огромна благодат и неизмарна радост она што сакам да го нагласам за овој ден е да се возљубиме сите едни спрема други“, вели еден верник.

„Верувам дека секој еден би посакал на оваа голема литија да присуствува кога ќе го почувствува тој благослов од Свети Георги“, вели друга верничка.

Овој величествен духовен настан , денес  една од најголемите литии на Балканот,   се негувала  два  векови, а е  возобновена последниве четиринаесет  години.

Новинар Соња Рилковска

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Можно е да е слика од 7 луѓе и текст

Можно е да е слика од еден или повеќемина и толпа

Можно е да е слика од 6 луѓе, цвет и текст

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани