Преосветување на манастирскиот храм „Пресвета Богородица Заумска“ Заум

Во сабота преосветување на манастирскиот храм Пресвета Богородица Заумска во Заум.

Македонската православна црква – Охридска архиепископија односно Дебарско – кичевската епархија Охрид, ги известува своите православни верници дека на ден 15. Јули 2023 година (сабота), ќе се изврши преосветување на манастирскиот храм „Пресвета Богородица Заумска“ – Заум – Трпејца.

– 8:00 утрена богослужба

– 9:00 преосветување на манастирскиот храм
„Пресвета Богородица Заумска“

– 10:00 Света Архиерејска литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски, Плаошко-струшки и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј во сослужение на Митрополитот Европски г.Пимен.
Исто така ве известуваме дека има организиран превоз од селото Трпејца и со бродот „Александрија 2“ од градското пристаниште. Билети по симболична цена од 200 денари ќе можат да се набават петок после 17:00 на градско пристаниште, а во сабота бродот тргнува во 07:00.

 

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани