Холанѓанец се повредил при спуштање со параглајдер на Галичица

Холанѓанец се повредил при спуштање со параглајдер на Галичица.

-„Полициски службеници од Хеликоптерската единица за полициски намени, Алпинистичкиот тим и животоспасувачите од Одделот за специјални полициски операции, заедно со граничната полиција од РЦ Запад попладнево се упатени на планината Галичица. Тие се подготвени за уште една спасувачка акција, откако денеска (02.08.2023) во попладневните часови беше пријавено дека холандски државјанин се здобил со тешки телесни повреди при спуштање со параглајдер на падините на Галичица од македонската страна на планината. Од МВР потврдуваат дека во тек е спасувачка акција од страна на нивни припадници, а повеќе инфо по завршување на активностите“, информира Стефан Димоски порпаролот на СВР Охрид.

Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани