Визер доби конкуренција и други нискобуџетни компании бараат субвенции

Визер, Луфтханза и Ејџиан се трите авиокомпании кои со државни субвенции ќе понудат нови дестинации за патниците. За почести летови и директни линии до поголемите аеродроми, владата одлучи државна помош...

Уставен суд ќе ја преиспитува одредбата за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ

Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста на одредбата за исплата на апанажа на разрешени јавни функционери, но и на оние кои дале отказ пред завршување на нивниот мандат. Иницијатива за...

Педијатрите не паметат ваков бран агресивни вирози кај децата

Преку 200 пациенти во изминатиов месец биле хоспитализирани на детското одделение во Кичево. Дневно имало и по стотина прегледи. Состојбата оваа недела е помирна велат лекарите, но опасност од нов...

Дефинирани чекорите за воспоставување на електронски идентитет за секој граѓанин

Дефинирани се наредните чекори за воспоставување на електронски идентитет за секој граѓанин Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа работен состанок со...

Највисока плата во секторот програмирање, најниска во кожарска индустрија

Државниот завод за статистика (ДЗС) објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2022 година, изнесува 33.011 денари. Според податоци на ДЗС, највисоката просечна-нето плата во овој период...

Ќе се дисциплинираат работодавачите, новиот закон наместо опомена предвидува глоба

Новиот нацрт-Закон за работни односи предвидува за најголемиот број прекршоци на правата на работниците да нема прво опомена за газдите туку директно да им се изрече прекршочна глоба. Според министерката...

Иако владата вети, нема поевтина струја за болниците

Нема поевтина струја за болниците и Клинички. Иако владата им вети, договорите објавени на веб страната на Бирото за јавни набавки покажуваат дека здравствените установи и натаму ќе плаќаат берзанки...

Случувањата со Бугарија биле во фокусот на денешната седница на Советот за безбедност

Три часа зад затворени врати денеска заседаваше Советот за безбедност во претседателската вила Водно. Главната тема на денешната 18 седница на Советот е безбедносната ситуација околу чествување на 151 годишница...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани