Почнуваат преговори за воведување чартер линија Букурешт Охрид

Интернационалната туристичка берза ИТБ Берлин од 7ми до 9ти март ги отвори вратите за илјадници туристички посетители од целиот свет! Ова е шанса и за македонскиот туристички сектор да покажете...

Потпишан договорт за изградба на Коридорот 8 и Коридорот 10

Денеска, во Владата на Република Северна Македонија беше потпишан Договорот за изградба на Коридорот 8 и Коридор 10 д, помеѓу Министерството за транспорт и врски, Јавното претпријатие за државни патишта...

Кривична за скопјанец поради коментар на Фејсбук

Кривична за скопјанец поради коментар на Фејсбук. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.М.(49) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривучно дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал...

Анализа: Земјите на море почнаа „лов“ на сезонски работници

Земјите од регионот со излез на море почнаа со сезонски вработувања. Грција, Хрватска и Словенија почнаа со првите повици за вработување на работници во угостителско-хотелиерскиот сектор, пишува Порталб.мк. Најновите податоци од државната...

Пенов незадоволен од менаџирањето на градоначалниците и општинските совети во земјава

Министерот за локална самоуправа не е задоволен од менаџирањето на општините во земјава. Според Пенов постои „многу лош менаџерски однос“ и од страна на градоначалниците, но и од општинските совети....

Анкета: ВМРО ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ

Според рејтингот на политичките партии и на нивните лидери останува водството на ВМРО-ДПМНЕ и на Христијан Мицкоски, покажува истражувањето на МКД.мк кое на 1.200 испитаници го спроведе агенцијата Маркет вижн....

Сојуз на стопански комори: За да има задоволни работници треба здрави компании

Потребата од комплетно нов закон за работни односи е одамна утврдена, но измените кои се прават мора да се одраз на современите трендови на пазарот на трудот и динамичните односи...

Македонците во Хрватска ги одбележуваат „Деновите на мајчиниот јазик“

Во рамките на одбележувањето на “Деновите на мајчиниот јазик”, Македонското културно друштво “Илинден” од Риека, заедно со Хтрватското книжевно друштво, утре, од 18,3о часот, во просторитте на друштвото “Илинден” во...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани