Финансиска поддршка за првачињата во Охрид

Втора година по ред општина Охрид преку програмата за основно образование успешно го реализира проектот „Нашите првачиња„. На сметките на вкупно 467 родители/старатели на првачиња запишани во основните училишта во...

Одложено судењето за Пендиков, протестира судската администрација

Судскиото рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, обвинет за тепањето на сограѓанинот Христијан Пендиков, денеска се одложи поради штрајкот на судската администрација за ниските плати. Бранителот на обвинетиот Спасески, Димитрија Цобоски...

Големи успеси на македонските претставници на Фестивалот на сирење во Бра, Италија

На 11-то издание на „Cheese“ што викендов се одржа во Бра, Италија, Слоу фуд Македонија се врати со констатација дека нашата земја има на што да биде горда. Едноставно: дојдовме,...

Охриѓанец пријавил дека сопругата го нападнала со метален предмет

Со метален предмет го нападнала сопригата. На 19.09.2023 во 23.10 часот во СВР Охрид, 42-годишен охриѓанец пријавил дека во семејниот дом бил физички нападнат од неговата сопруга Б.С., која употребила...

Пуштена во употреба фотоволтаична централа во ОЦУ „Кирил и Методиј“

Денес во СОСУ „Св. Кирил и Методиј“, беше пуштена во употреба фотоволтаична централа, донација на компанијата ОКТА АД – Скопје. На настанот присуствуваше градоначалникот Кирил Пецаков. – Дозволете ми да...

Отворено писмо: Во ОУ Дебрца нема плата

Вработени во ОУ Дебрца немаат добиено плата. Со отворено писмо до јавноста загрижени граѓани, кои од разбирливи причини сакаа да останат анонимни прашуваат: Зошти плата нема? Кој е виновен? Каде...

Нов сообраќајен режим на ул. „Македонски просветители“

Од утре, 19.09.2023 година (вторник) стапува на сила новиот режим на сообраќај на улица „Македонски Просветители“ со кој по целата должина на улицата ќе се одвива двонасочен сообраќај. Такси постојката...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани