Нема пари за изградба на стационар за бездомните животни во Југозападниот регион

Стагнира идејата за изградба на стационар за бездомните животни во Југозападниот регион во земјава. Иако уште во 2016 година  беше изработена физибилити студија и  комплетен проект, седум години подоцна нема...

ФОТО: Со знаме од голема Албанија одбележан Денот на албанското знаме ОУ „Гоце Делчев“ во Подгорци

Со песни за голема Албанија и развеано знаме на голема Албанија ОУ „Гоце Делчев“ во струшко Подгорци, завчера  го одбележа Денот на Албанското знаме. На фотографиите кои се споделија на...

Фото+Видео: Отворена првата „AdriaPower“ филијала во земјава со седиште во Струга

Отворена првата „AdriaPower“ филијала во земјава со седиште во Струга. Станува збор за најдоверливиот  партнер во соларната индустрија во Европа со претставништва во Словенија, Хрватска, Германија и Шведска. Дистрибуција на...

ВИДЕО: Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Денеска (24.11.2023) Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за специјални полициски операции и ОВР Струга, под раководство на надлежен Јавен...

Полициска акција Струга, приведени 20 тина лица

Утрово во Струга се спроведува голема полициска акција во која специјалците веќе привеле дваесетина криминалци. Од Министерството за внатрешни работи потврдуваат дека во тек е полициска акција, но детали најавуваат по нејзиното завршување....

Еколозите предлагаат термални камери за заштита на рибниот фонд

Потребни се засилени мерки за заштита на рибниот фонд во Охридското Езеро, кој за жал последните децении е на работ на истребување. Еколозите предлагаат поставување на термални камери на потегот...

Ќе се проширува граничниот премин Ќафасан

Со нови коловозни ленти ќе се проширува граничниот премин Ќафасан. Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и државниот секретар на Министерството за транспорт и врски, Митко Трајчулески, денеска остварија...

Струшките ученички дел од Платформата за женско семејно претприемништво

„Текстилките“ од струшкото училиште „Нико Нестор“ ќе бидат дел од Платформата за женско семејно претприемништво.  Со подршка на амбасадата на Словенија изминативе неколку месеци ученичките имаа обуки за плетење,  шиење, ...

Стружани бараат решение за проблемот со водоснабдувањето

Последната забрана за користење на водата од градскиот водовод во Струга, повторно ги натера граѓаните да апелираад до надлежните за решение на проблемот.  Анализите на Центарот за јавно здравје, на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани