Викендов ќе се одржат Струшките книжевни средби

Претстојниов викенд, во Струга, ќе се одржат „СТРУШКИ КНИЖЕВНИ СРЕДБИ“ – 2022, една од најстарите во земјата и најпознати книжевни манифестациии од мегународен карактер. Манифестацијата започнува, во петок, 16 септември,...

Во петок 34 то издание на Охридски староградски средби

Во петок (16 септември) ќе се одржат 34 те Охридски староградски средби. Охридски староградски средби е фестивал во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид што ги...

Голем инетерс за посета на охридските музеи

Голем интересот за посета на градските Музеи во Охрид. По повод Денот на независноста вратите на музејските објекти денес беа отворени и бесплатни за посетителите. Охриѓани, домашни и странски гости...

Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“

Од завчера до утре 6 септември во Трпејца се одржува петтото издание на Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“.На колонијата творат уметниците: Мајкал Клос од Канада. Владисав Богичевиќ од Ниш -...

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти на 49. Меѓународна научна конференција во Охрид

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти од над 20 институции од земјата и од странство ќе учествуваат на 49. Меѓународна научна конференција на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура...

Повторно на репертоарот претставата „Секс, лаги и љубомора“

Народен театар Охрид по премиерната изведба на фестивалот „Охридско лето“, со претставата „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети, во режија на Коле Ангеловски, поради огромниот интерес кај публиката на...

Одгласи во странство за 4. Балканскиот поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески”

Одгласи во странство за 4. Балканскиот поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески” Со импресивниот наслов, “Нивното учество е знак на нашата солидарност со народот на Украина во најтешките...

Во септември Охридски фестивал на виното

Од 8ми до 10ти Септември на улица „Кеј Македонија“ спроти хотелот „Палас“ ќе се одржи Охридски фестивал на виното. За добра забава ќе бидат задолжени охридските бендови „Камелеон“ и „Бекдор...

Малесија оживеа низ музиката на Симон Трпчески

Викендов за прв пат маестро Симон Трпчески одржа концерт во родното село на неговиот татко. Малесија повторно оживеа низ песната и музиката на маестро Симон Трпцевски и неговите соработници Хидан...

Се спушти завесата на Вевчанско лето 2022

Викендов со хорот од Базелската катедрала се сушти завесата на Вевчанско лето 2022 во организација на Здружението за афирмација на туризмот, културата и културното наследство - Вевчани Турист Инфо, а...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани