„Охридско лето“ го слави 63 от роденден

Со традиционалната португалска фадо музика и прекрасниот вокал Жуана Амендоира вечерва на сцената „Долни Сарај“ од 21 часот  ќе биде одбележан 63-тиот роденден на фестивалот „Охридско лето“. Португалската уметница Жуана...

Со бројни свечености Охрид ќе  одбележи 120 години од Илинденското востание

Со бројни свечености Охрид ќе  одбележи 120 години од Илинденското востание. 01.08.2023 (вторник)   11:00 часот Промоција на книга: „Охридскиот XIX век“ од проф.д-р Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски;...

Макфакс: Охриѓанец за починатата ќерка пет години талка по судски лавиринти

Кривична пријава за убиство од небрежност е следниот чекор на Блаже Блажески, кој веќе пет години талка по судско-здравствените лавиринти во обид да докаже дека лекарска грешка е причина за...

Жител на Радолишта му продал кокаин на лице од Велешта, по конзумирањето му се слошило

Жител на Радолишта му продал кокаин на лице од Велешта, по конзумирањето му се слошило. -Одделението за внатрешни работи Струга поднесе кривична пријава против Е.М.(23) од село Радолишта, струшко, поради...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани