ФОТО: Ваква слика оставаат туристите во Охрид

Ваква слика оставаат туристите во Охрид. Собиранките во доцните часови носат купови отпад наутро. Екипи на Јавното претпријатие "Охридски Комуналец" од рано утрово на терен ги расчистуваат големите количини смет...

Македонија во жолта ковид зона, нови мерки нема

Во земјава моментално се активни над пет илјади случаи со ковид-19 и таа се наоѓа во жолта зона, Комисијата за заразни болести засега не препорачува нови мерки. Министерот за здравство,...

Два настани вечерва на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва со два возбудливи настани. Едениот е музички - Француска вечер на „Охридско лето“ со квартетот „Агат“.Квартетот „Агат“ од Франција вечерва ќе настапи во рамки на традиционалната...

Промовирана книгата „Татковиот аманет“ од Шипинкароски

На десеттото јубилејно Вевчанско културно лето –ВЕВКУЛ 2022 во црквата Свети Никола во Вевчани,беше промовирана новата книга со песни со наслов „Татковиот аманет“од струшкиот поет Димче Шипинкаровски. Пред присутните поетската...

Странските нуркачи воодушевени од Охридското езеро

Охридското езеро се поатрактивна дестинација за нуркање.Голем е бројот на странци, кои специјално доаѓаат да го запознаат подводниот свет, што милиони години егзистира во најстарото езеро во Европа. Во водените...

Огнена Марија – заштитничка на жените

Православните верници на 30 јули го одбележуваат празникот на Света великомаченичка Марина, во народот познат како Огнена Марија, која се почитува како борец за христијанската вера и заштитничка на жените....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани