Илинден се одбележа во струшко Ташмаруништа

Со низа свечености,  положување на  свежо цвеќе,  биење на црковните камбани  и интонација на македонската химна, денес  во струшко Ташмаруништа, се одбележа Денот на Илинденското востание. На свеченоста,   присуствуваше лидерот...

Туристичките водичи задоволни од летната сезона

Туристичките водичи задоволни од летната сезона. Иако, според досегашниот тек оваа туристичка сезона не може да се оцени како најуспешните години пред пандемијата, сепак ќе значи закрепнување на полето на...

Пецаков: И денес гордо одиме по патот зацртан со Илинденското востание

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, упати честитка до охриѓани и останатите граѓани на Република Македонија по повод 2 Август – Илинден. – Нека ни е честит најголемиот македонски двоен празник....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани