Голем концерт на Четкар во Љубаништа

Голем Концерт на познатиот македонски џез гитарист Владимир Четкар Џез-Соул-Фанк Ансамбл во 'Кампинг' Љубаништа.Настанот ќе се одржи на 12ти Август, а влезот е бесплатен. Вратите се отвараат во 18:00Концертот почнува...

Фестивалската публика уживаше во изведбата на младите уметници од триото „Инсендио“

Одличен концерт приреди вчеравечер триото „Инсендио“ од Чешка на фестивалот „Охридско лето“. Младите и шармантни членови на овој музички состав, пијанистката Каролина Франтишова, виолинистот Филип Зајков и виолончелистот Вилем Петрас...

Во Охрид промовиран лексиконот на странски сликари

Во Научниот и уметнички центар „Куќа на Уранија" - МАНУ, во Охрид се одржа промоција на Лексиконот „Странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“ на авторите Влатко Милошевски и...

Вкусете го Охрид – ЛОКАЛНО, настан кој го обележа културниот идентитет и гастрономската традиција на Охрид

Сонцето полека заоѓаше со својата раскошна глетка, а отсјајот на зраците кои паѓаа на мирната езерска површуна како да се отсликуваа на ѕидините на Долна порта. Целата атмосфера делуваше магично...

Започнува програмата за подготовка на деца за во училиште

Денес, во просториите на Црвен крст Охрид започнува вториот циклус од програмата „ПОЛЕТАРЧЕ“, Програма за подготовка на деца за во училиште, преку која деца од 5 и 6 годишна возраст...

Приведен лешанец, недолично се однесувал кон гостите во угостителски објект

Приведен жител на Лешани, агресивно се однесувал кон гостите во угстителски објект. На 01.08.2022 година во 23.50 часот, во СВР Охрид приведен е А.М.(35) од селото Лешани-општина Дебарца. Тој претходно,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани