Пецаков оствари средба со шпанскиот амбасадор

Денес во работна посета на Општина Охрид престојуваше амбасадорот на Шпанија во Република Македонија, Н.Е. Хосе Луиз Лозано Гарсија. На средбата со градоначалникот Кирил Пецаков, шпанскиот амбасадор истакна дека денешната...

Низа неправилности во објект за одгледување марихуана во Охрид

Полицијата откри низа неправилности во компанија за одгледување марихуана во Охрид. На 03.08.2022, врз основа на наредба од Основен кривичен суд Скопје, од страна на полициски службеници од Одделот за...

Охридско лето го слави 62-от роденден

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење. „Четврти август, денот кога започна „Охридско лето“, денот кога и се поклонуваме на оперската дива Ана Липша Тофовиќ, го славиме со огромна...

Педесеттина стари од струшко добиваат нега, уште толку чекаат помош

Дваесет негуватели, веќе девет месеци се грижат за старите и изнемоштени лица во струшко. Интересот за оваа мерка е голем. Причини се масовното иселување на младите и недостигот на дом...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани