Доделени дипломите на матурантите од охридската гимназија

На пригодна свеченост која се одржа вчера во Центарот за култура „Григор Прличев“ беа доделени дипломите на матурантите од гимназијата „Свети Климент Охридски“ од генерацијата 2021 – 2022 година. Свое обраќање...

Дигитален паметен споменик на Прличев

Синоќа беше промовиран дигиталниот паметен споменик кој ги вкрстува вештачката интелигенција и виртуелната реалност во уникатно футуристичко искуство за граѓаните и посетителите на Охрид. Воскреснувањето на Григор Прличев преку користење...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани