Охрид се сеќава, 13 години од потонувањето на бродот „Илинден“

Охриѓани денес се присетуваат на кобниот петти септември, кога пред тринаесет години се случи најголемата бродска несреќа во историјата на Охридското езеро. Беше топол септемвриски ден, сончево , а езерото...

Охрид започна да штеди струја, институциите во мрак, граѓаните стравуваат

Охрид започна да штеди електрична енергија. Градоначалникот, најави дека општината ќе го спрoведува она што го препорачува владата во однос на мерките со цел да се преброди зимскиот период, ќе...

Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“

Од завчера до утре 6 септември во Трпејца се одржува петтото издание на Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“.На колонијата творат уметниците: Мајкал Клос од Канада. Владисав Богичевиќ од Ниш -...

Секој четврти пензионер со ниска пензија

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во јули избројал 330 884 пензионери. Од нив дури 82 191 или секој четврти пензионер зема најниска пензија. Бројот на пензионери со максимални пензии,...

Конкурс: „ ЕСЕНТА СО СВОИТЕ НАЈУБАВИ БОИ БЛИКА, ВО ПОЛИЊА И ГРАДИНИ НА БЕРБА ВЕ ВИКА “

Обајевн ликовен и литературен конкурс на тема „ ЕСЕНТА СО СВОИТЕ НАЈУБАВИ БОИ БЛИКА, ВО ПОЛИЊА И ГРАДИНИ НА БЕРБА ВЕ ВИКА “ Овој еко проект е во соработка со...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани