Охриѓанец фатен со нелегално огревно дрво

Охриѓанец фатен со нелегално огревно дрво. На 20.09.2022 во 21.45 часот на ул.„Ристо Чадо“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид забележале патничко возило „митсубуши пајеро“ без регистарски ознаки како...

Доделени парични средства за вевчанските првооделенци

На денешната седница на Советот на општина Вевчани се усвои ребалансот на буџетот на општина Вевчани. Со усвојувањето на ребалансот се предвидоа и средствата за доделување на парична помош на...

Се поставува фекална канализација на улица „Живко Чинго“

Екипи на ЈП „Нискоградба“ работат на изведба на фекална канализација на улица „Живко Чинго“. Должината на линијата изнесува 400 метри. Вредноста на проектот е 1 578 000 денари, а средствата...

Меморандум за соработка меѓу Специјалната болница за кардиоваскуларни заболувања и Универзитетот за информатички науки

Склучен Меморандум за соработка помеѓу Специјалната болница за кардиоваскуларни заболувања и Универзитетот за информатички науки и технологии “Св.Апостол Павле” од Охрид. Со овој Меморандум го отвараме патот за идна соработка...

Со QR код запознавање на културното наследство во Музејот во Градиште

Нуркачите од Нуркачкиот Центар АМФОРА од Охрид во соработка со Завод и Музеј Охрид успешно го реализира проектот ,,Културно историски знаменитости во Охридското Езеро,,.Во Музејот на вода е поставена информативна...

Црвена Младина: Бесник Османи не е компетентен за функцијата претседател на комисија за млади и спорт

Реакција од Црвена Младина - Охрид до јавноста: КОНТРОВЕРЗНИОТ БЕСНИК ОСМАНИ НЕ Е КОМПЕТЕНТЕН ДА ЈА ВРШИ ФУНКЦИЈАТА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА МЛАДИ И СПОРТ Комисијата за млади и спорт...

Голем број хотели ќе затворат пред грејната сезона

Голем дел од хотелите на брегот на Охридското езеро пред грејната сезона ќе стават клуч на врата. Од хотелската асоцијација велат штедат максимално, но сметките за електрична енергија на отворениот...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани