Студиска посета на археолошките локалитети во државата

Студенти од Македонија и Грција од 12 до 22 септември ги посетија археолошките локалитети и културни добра во државава во рамките на студиската посета ,,Пристапи во управувањето и конзервацијата на...

Жител на Белчишта измамил повозрасна жена дека ќе и го прекини кредитот

Жител на Белчишта заработи кривична за измама, излажал повозрасна жена дека ќе и го среди кредитот. СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(42) од селото Белчишта, општина Дебарца, поради постоење...

Тепачка во спортска обложувалница

Охриѓанец истепал сограѓанин во спортска обложувалница. На 26.09.2022 година во 20.55 часот, во СВР Охрид пријавено е нарушување на јавен ред и мир во спортска обложувалница лоцирана на улицата „Кленоец“...

Еколозите го поздравуваат воведувањето на ново кривично дело „екоцид“

Екологистите го поздравуваат воведувањето на ново кривично дело „екоцид“, со кое се предвидува и доживотен затвор за загадување на животната средина. Според предлогот, казна од 10 години или доживотен затвор...

Долга е листата на чекање, потребен е уште еден ангиограф во регионот

Новиот ангиограф поставен во ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања - "Свети Стефан" во Охрид е единствениот во регионот, оти постоечкиот не е повеќе во...

Подобрување на безбедноста во училиштата

Во Општина Охрид, се одржа средба на која присуствуваа градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, службите на Локалната самоуправа, директорите на општинските училишта и претставници на СВР Охрид. Целта на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани