Охридскиот херој Марко Пејчиноски доби стипендија

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска го прими охридскиот пливачки херој Марко Пејчиноски. Млад, храбар и талентиран е нашиот млад пливач Марко Пејчиновски. Денес му честитав за неговиот последен спортски успех -...

Владата го утврди Предлог-законот за прогласување на Студенчишко блато за заштитено подрачје

На денешната прес-конференција портпаролите информираа дека Владата откако го разгледа, го утврди Предлог-законот за прогласување на Студенчишко блато за заштитено подрачје - Парк на природата, кој ќе биде испратен во...

Деветнаесетгодишна охриѓанка повредена во сообраќајка во Охрид

Деветнаесетгодишна охриѓанка повредена во сообраќајка во Охрид. На 27.09.2022 во 21.35 часот во СВР Охрид, пријавено е дека околу 19 часот на кружната крстосница од улиците „15-ти Корпус“, „7-ми Ноември“,...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува 45,8...

Северна Кореја нема да му испрати на Путин 100 илјади „доброволци“ за борба против Украина

Руски „Регнум“ успеа да ги протне наводните „дипломатски канали” како извор на дезинформацијата дека 100 илјади војници од Северна Кореја ќе се приклучат на руска страна во воената инвазија во...

Говор на омраза и дезинформации поврзани со Европрајд 2022 испливaa на површина во Србија

Европрајд е паневропски и меѓународен ЛГБТК+ настан, кој секоја година е во организација на различен европски град. Во 2022 година беше избран Белград, a манифестацијата се состоeше од низа настани вклучувајќи...

За да се соберат повеќе кликови, во објава на Фејсбук се вели дека ќерката на Путин се сретнала со Зеленски

Кога ќе се прочита насловот на објавата, веднаш се помислува дека ќерката на рускиот претседател Путин се сретнала со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. И тоа не би било необично,...

Продажбата на играчки-скелети нема врска со војната во Украина

Написот што е споделен во постот преку кратко видео од 6 секунди манипулира дека во украинските продавници има играчки кои претставуваат останки од руски војници. Од самото видео јасно се...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани