Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1,5 денари

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ бензините ќе бидат поскапи за половина денар по литар, дизелот ќе поскапи за 1,5 денара, а екстра-лесното масло за домаќинство за 2...

Нова фекална канализација на улица „Даме Груев“

Денеска започнаа градежните активности за поставување нова фекална канализација на улица „Даме Груев“ на потегот кај Старото кино. Вредноста на проектот е 900 000 денари и е дел од годишната...

Започна академската година на универзитетот „Свети Апостол Павле“

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков имаше поздравно обраќање по повод почетокот на новата академска година на Универзитетот за информатички науки и технологии Св. Апостол и Павле во Охрид. Пред ново...

Во историското село Црвена Вода, одбележана годишнината од издавањето на Манифестот

Во историското село Црвена Вода, одбележана годишнината од издавањето на Манифестот до македонскиот народ, од 1943Во историското село Црвена Вода, општина Дебрца, денеска, со пригодна свеченост и народен собир, одбележана...

Запленети 177 парчиња охридска белвица, приведено лице од Република Албанија

Запленети 177 парчиња охридска белвица, приведено лице од Република Албанија Денеска (03.10.2022), по преземени мерки и активности, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Св. Наум...

Започна реконструкција на патот Подмолје- Струга-Ќафасан

Започна реконструкција на магистралниот пат Подмолје – Струга – Ќафасан. За комплетна рехабилитација на оваа делница обезбедени се 7,9 милиони евра. Според директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта реконструкцијата...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани