Се одржа првиот „Охридски конгрес на правото 2022“

Градоначалникот Кирил Пецаков се обрати на првиот „Охридски конгрес на правото 2022“ што синоќа свечено се отвори во Охрид. На настанот учествуваат 150 студенти по право од Западен Балкан. Во...

Единаесетти состанок на Викимедија од Централна и Источна Европа

Почнувајќи од денес па се до 16ти во Охрид ќе се одржува единаесеттиот состанок на Викимедија за Централна и Источна Европа. Оваа средба се организира во живо после пауза од...

,,Да ги заштитиме децата во сообраќајот“

Отсекот за превенција при СВР Охрид во координација со РСБСП, денеска во основното училиште ,,Ванчо Николески“ во охридското село Лескоец, ја реализираа превентивната кампања ,,Да ги заштитиме децата во сообраќајот“....

Охриѓанец се заканувал на градежен инспектор

Охриѓанец се заканувал на градежен инспектор. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Г.(62) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“. Тој, во текот...

Западните медиуми и американскиот Конгрес не ја величаат Вита Заверуха и таа нема титула „херој на Украина“

Невистинито се тврди дека Заверуха е величана од Си-Ен-Ен, Би-Би-Си и од американскиот Конгрес, како и дека ѝ била доделена титулата „херој на Украина“. Вистиномер и претходно дебанкираше тврдење во кое што...

ПХВ пехар за најуспешните хуманитарни проекти на младите од Црвен крст

Црвен крст организира свечен настан од овогодинешниот циклус на програмата Црвен крст во акција - Промоција на хумани вредности (ЦКА-ПХВ) на кој ќе биде доделено највисокото признание на програмата ЦКА-ПХВ...

Засадени хризантеми на кружните сообраќајници во Охрид

Со есенската убавица, цветови на хризантема украсени кружните сообраќајници и дворот на општина Охрид. На кружните сообраќајници во градот, како и во дворот на општина Охрид, се засадени 500 хризантеми...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани