Импресивни настапи на градскиот хор „Vox Lychnidos“ во Кикинда и Нови Сад

Охридскиот градски хор „Vox Lychnidos“ имаше импресивни настапи во соседна Србија, во градовите Кикинда и Нови Сад.Преку одличната изведба успеаа да пренесат емоции кај присутната публика, а за тоа беа...

Со старо видео се дезинформира дека Зеленски не е веќе во Киев

Наспроти изнесеното во постот  дека фотографијата е снимена на 12 октомври 2022 година, таа е снимена на 16 јуни годинава и објавена на Бизнис Вајр. Компанијата  на 16 јуни годинава...

Англискиот не е единствен официјален јазик во ЕУ

ЕУ има 24 официјални јазици, а англискиот е еден од нив. Тие се бугарски, хрватски, чешки, дански, холандски, англиски, естонски, фински, француски, германски, грчки, унгарски, ирски, италијански, латвиски, литвански, малтешки,...

Жител на Татеши вршел јавен превоз без лиценца

Жител на Татеши вршел јавен превоз без лиценца. СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.С.(52) од струшкото село Долно Татеши поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење...

Се олеснуваат процедурите за поставување фотонапонски електроцентрали за домаќинствата и компаниите

Се олеснуваат процедурите за поставување фотонапонски електроцентрали за домаќинствата и компаниите Граѓаните и деловната заедница ќе може да постават најбрзо и по најповолни услови фотонапонски електроцентрали за производство на струја....

Енормно високите сметки за струја ги парализираа јавните претпријатија

Енормно високи сметките за електрична струја во охридски Водовод. Едномесечната сметка за електрична енергија ги надминува вкупните приходи на претпријатието и невозможно е да се сервисирa. Во месец август сметката...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани