Започнаа активностите за поплочување на пешачката патека што води над Горна порта

Започнаа активностите за поплочување на пешачката патека што води кон ООУ „Св. Климент Охридски“ непосредно над Горна порта. Поплочувањето се врши со камени плочки автентични за Стариот дел на градот....

Двајца Бугари правеле измами, за лажирани сообраќјани несреќи во Охрид

Двајца Бугари правеле измами, за лажирани сообраќјани несреќи во Охрид. СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.И.(51) и Г.М.(56), двајцата од Благоевград, Република Бугарија, поради постоење основи на сомнение за...

Александар Попоски  директор на ЈП Градски Пазар: Горд сум на мојот тим, заедно ќе ја надминеме кризата

Со директорот на ЈП Градски Пазар, Александар Попоски разговараме на актуелни теми, кризата, предизвиците и проектите на јавното прептријатие. На два месеци пред истекот на 2022 година како ја оценувате...

Поради градежни работи забранет паркинг на ул. „Марко Цепенков“

Поради изведување на градежни работи – поставување на атмосферска канализација на улица „Марко Цепенков“ се известуваат граѓаните што живеат и гравитираат на тој потег дека во функција е времен режим...

Подготвителни активности на повеќенаменското игралиште во Велгошти

На повеќенаменското игралиште во Велгошти денес се одвиваат подготвителни активности за поставување на подлогата. Со овие активности, односно после поставувањето на горниот слој од подлогата градежните зафати ќе финишираат. Со...

ВИДЕО од синоќешниот пожар на Стража

Вчера попладне на месноста Стража, избувнал силен пожар. Пожарот е регистриран покрај магистралниот пат Кичево- Гостивар. По интервенција на противпожарните екипи пламените јазици се ставени под контрола и не е...

Нелојалната конкуренција и енергетската криза ја отежнуваат работата на занаетчиите

Нелојалната конкуренција негативно влијае на функционирањето на бизнисите во занаетчискиот сектор, се жалат занаетчиите. Тие велат дека покрај евтината кинеска роба на пазарот во земјава, голем проблем се онлајн продавниците...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани