Детската градинка „Јасна Ристеска“ одбележа 59 години постоење

Со свеченост што се одржа вечерва во спортската сала „Билјанини извори“ Јавната установа детска градинка „Јасна Ристеска“ го одбележаа патрониот празник. Со многу забава, смеа и игра се одбележаа 59...

Подобрени условите во детската градинка во Вевчани

Во текот на изминатава година, а со цел подобрување на условите за престој и воспитување на децата во предучилишната установа преземени се повеќе активности: Набавка на нови дрвени дидактички играчки;Набавен...

Вредна донација за детските градинки од почесниот конзулат на Р. Србија во Охрид

Почесниот конзулат на Р. Србија обезбеди вредна донација за детските градинки во Охрид. Дванаесет телевизори од марката „Тесла“ за сите детски градинки во Охрид се обезбедени од страна на почесниот...

Охридски Комуналец го одбележа патрониот празник

7 Ноември е Патронен празник на ЈП Охридски Комуналец. По тој повод свое обраќање имаше директорот Сашо Најдески, кој се осврна на сработеното изминатава година. Дозволете ми на почетокот на...

Отворен награден ученички литературен конкурс

По повод 8-ми Декември – Св.Климент Охридски – Патрон на градот, Општина Охрид распишува: НАГРАДЕН УЧЕНИЧКИ ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА ПОЕТСКА ТВОРБА Темата на Конкурсот треба да  се однесува на...

Со свечена програма одбележан 7 ми Ноември

Со свечена програма, денес во големата сала на Општина Охрид беше одбележан 7 Ноември–Денот на ослободувањето на Охрид. Пред присутните се обрати градоначалникот Кирил Пецаков, кој искажа искрена благодарност кон...

Свежо цвеќе пред спомен обележјата на борците

По повод 7-ми Ноември, Денот на ослободувањето на Охрид, делегација предводена од градоначалникот Кирил Пецаков положи свежо цвеќе пред спомен обележјата на борците во Спомен паркот на револуцијата. Делегации од...

Кичевчанец повреден во сообраќајка на патот Охрид-Кичево

Кичевчанец повреден во сообраќајка на патот Охрид-Кичево, кај Врбјани. На 05.11.2022 во 09.40 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај с.Врбјани, патничко возило „опел корса“ со кичевски регистарски...

Од Стокомак се повлекува млекото „Milkano“ поради присуство на афлатоксин

Од ланецот на маркети Стокомак информираат дека млекото Milkano UHT Млеко со 3,2% масленост, 1 литар LOT FD04 се повлекува од пазарот. Упатуваат апел до сите граѓани коишто го купиле,...

Утре се слави Светиот великомаченик Димитриј – Митровден

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани