Во струшкиот суд одложено судењето за родилката во Дебар

Во струшкиот суд денеска беше одложено уште едно судско рочиште за случајот со родилката од Дебар, Јилдиз Веапоска. Таа за МКД.мк изјави дека колку и да бегаат, докторите ќе мора...

Охридскиот Црвен крст го одбележа Денот на волонтерството

Со отворен ден за волонтери и презентација на активностите за сите кои сакаат да станат волонтери охридскиот Црвен крст денеска го одбележува Светскиот ден на волонтеризмот – 5 декември. Покрај...

Со богата програма Охрид ќе го одбележи Свети Климент Охридски

Охрид со богата културно уметничка програма ќе го одбележи Патронот на градот „Свети Климент Охридски“. Чествувањата ќе траат три денови почнувајќи од утре. Целата програма: 06 декември Прогласување на д-р...

Голема еколошка акција на струшкото крајбрежје

Oпштина Струга и градоначалникот Рамис Мерко беа дел од акција за чистење на неколку локации на брегот на Охридското Езеро. Во рамки на акцијата која беше поддржана од Министерството за...

Приведен жител на Мешеишта, се заканувал на полициски службеници

Приведен жител на Мешеишта, се заканувал на полициски службеници. На 04.12.2022 година во 11 часот во СВР Охрид приведен е Ј.М.(31) од селото Мешеишта, општина Дебрца. Тој се однесувал агресивно...

Избрани најдобрите поетски творби во чест на Свети Климент

По завршувањето на распишаниот Награден ученички литературен конкурс за најдобра поетска творба по повод 8 Декември – Свети Климент Охридски – Патрон на градот, жири комисијата во состав: м-р Перчо...

Градежни зафати во повеќе училишта во охридско

Продолжува со реконструкција на санитарните јазли во училиштата на територијата на Општина Охрид. Во моментов се одвива реконструкција на санитарните јазли во ООУ „Ванчо Николески“ во Косел. Дополнително тука ќе...

Посмртните останки на Маја Јанеска ќе бидат донесени во родниот Охрид

Сопственикот на ФОН Универзитетот Сефер Цаноски на својот фејбук профил, објави дека со авион во Охрид ќе бидат донесени посмртните останки на Маја Миа Јанеска. „Ние имаме свои планови, но...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани