Изминува првото полугодие учениците од прво до петто останаа без учебници

Изминува првото полугодие учениците од прво до петто останаа без учебници Иако се наближува крајот на првото полугодие од оваа учебна година, учениците и понатаму се соочуваат со недостиг на...

Се‘ поактивни жените од Југозападниот плански регион

Во Југо-западниот плански регион има многу успешни жени претприемачки кои ги започнале своите бизниси од нула и добрата бизнис идеја со посветена работа ја развиле во успешен бизнис. Исто така...

Во струшката населба Плитишта фатени две лица со марихуана

Во струшката населба Плитишта две лица биле фатени со амрихуана и четири шишиња течност. На 06.12.2022 околу 14.00 часот во струшката населба „Плитишта“, полициски службеници од ОВР Струга ги лишиле...

Со патничко возило превезувале нежигосано огревно дрво

Превезувале нежигосана огревно дрво. На 06.12.2022 во 18.40 часот, при контроли извршени во атарот на охридските села Вапила и Горно Лакочереј, полициски службеници од СВР Охрид и од Шумската полиција...

Свети Климент Охридски – заштитник на Охрид

На 08 декември православната црква го одбележува споменот на големиот духовник Свети Климент Охридски, заштитникот на градот Охрид. ЖИТИЕ Свети Климент, архиепископ Охридски За свети Климент Охридски, патронот на нашата...

Промовирано делото „Книга за Светите браќа Климент и Наум Охридски“

Во рамки на традиционалната свеченост посветена на Свети Климент Охридски беше промовирано капиталното дело „Книга за светите браќа Климент и Наум Охридски“ која е издадена под покровителство на Општина Охрид,...

Пиштолот со кој е усмртена охриѓанката Јанеска бил во сопственост на нејзиниот дечко Кајл Филипс

Првичните информации за смртта на славната мејкап артистка Маја Јанеска, девојка на тајкунот со цигари Кајл Филипс, сугерираат дека таа си го одзела животот, а понатамошната истрага, како што објавува...

По две години пауза ќе се организира Бадниковата поворка

По две години пауза поради пандемијата, повторно ќе се организира Бадникова поворка во Охрид. Подготовките за овој значаен духовен настан започнуваат на 10 декември, информираат организаторите. Се известуват сите деца...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани