Пецаков: Не сум потрошил ни денар за јадење и пиење кои не се поврзани со настани и гости

На политичката сцена секако дека секој потег е дозволен, ама за некои ќе треба да и да има одговорност, одговори градоначалникот Пецаков на обвинувањата од Левица. Заради моја коректност политичка...

Свежо цвеќе пред споменикот на патронот Свети Климент Охридски

Денеска, во рамки на чествувањата посветени на „Св. Климент Охридски“ – Патрон на Охрид, делегација на Општина Охрид предводена од градоначалникот Кирил Пецаков положи свежо цвеќе пред спомен обележјето на...

Доделени наградите од литературниот конкурс

На пригодна свеченост која се одржа денеска на охридскиот плоштад, градоначалникот Кирил Пецаков ги додели наградите од Литературниот конкурс кој беше распишан по повод Свети Климент Охридски – Патрон на...

Богослужба во Светиклиментовиот храм на Плаошник

Денеска кога се слави споменот на сепреподобниот светиот Климент Охридски Чудотворец, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник, во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото...

Левица обвинува за расипничко трошење по ресторани

Локалниот огранок на Левица Охрид обвинува за расипничко трошење од страна на локалната смаоуправа по ресторани. Во време на голема економска криза кога обичниот граѓанин не може да ги подмири...

Изложби во чест на Свети Климент Охридски

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент – Патрон на градот Охрид, синоќа во изложбениот салон при НУ Центар за Култура „Григор Прличев“ беше отворена традиционалната изложба на Фото...

На свечна академија доделено највисокото општинско признание

Синоќа во НУ “Центар за култура Григор Прличев“, се одржа централната свеченост во чест на Св.Климент Охридски, патрон на градот Охрид и заштитник на Македонската Православна Црква –ОА. Годинашен добитник...

Почесниот конзулат на Р. Србија во Охрид со вредна донација за ОУ „Свети Климент Охридски“

Почесниот конзулат на Р. Србија со седиште во Охрид, по повод празникот обезбеди вредна донација за ОУ „Свети Климент Охридски“. По повод големиот празник, заштитник на градот Охрид, обезбедивме донација...

Македонските фолклорни ансамбли во чест на Свети Климент

Денес на денот на Свети Климент Охридски во 17:00 часот во Центарот за Култура"Григор Прличев" - Охрид под мотото: ,, Македонските фолклорни ансамбли во чест на Свети Климент Охридски" ќе...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани