Потрошувачката кошница надмина 50 000 денари

Потрошувачката кошничка за четиричлено семејство во земјава достигна 51.714 денари. Оваа сума е за 1490 денари повисока во однос на септември. Владата неодамна излезе со тврдење дека цените ќе се...

Охриѓанец се товари за измама, наплатил а не завршил градежни работи

Охриѓанец се товари за измама, наплатил а не реализирал градежни работи. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.Х.(35) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“....

Канал 5: Полицијата откри криминална група за шверц на артефакти

Канал 5 јавува низа апсења низ повеќе градови во државата. Извори од МВР за Канал 5 потврдија дека во тек е голема полициска акција, апсења и претреси низ цела Македонија...

Вевчани во Новогодишно руво

Вевчани блесна во Новогодишно руво. Поставена е Новогодишна елка и декорации кои доловуваат празнична атмосфера. И оваа година во духот на Новогодишните и Божиќните празници направивме катче во кое најмладите...

Охридско лето најавува Новогодишен концерт со светски познатиот квартет „Диогенес“

Фестивалот „Охридксо лето“ најавува голем Новогодишен концерт со светски познатиот квартет „Диогенес“. Германскиот квартет го сочинуваат: Стефан Кирпал, виолинаГундула Кирпал, виолинаАлба Гонзалес и Бецера, виолаСтивен Ристау, виолончело Несекојдневно уживање со...

Крводарителска акција на ФТУ ПОДАДИ РАКА ЗА ЖИВОТ! ДАРУВАЈ КРВ!

Под мотото „Подади рака за живот, дарувај крв, Црвен крст Охрид организира крводарителска акција на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид. Хуманитарната акција ќе се одржи утре - вторник...

За три години во струшко згаснаа педесеттина занаетчиски фирми

Се намалува бројот на занаетчии во Струга. Од над 200 пред пандемијата, денес останаа околу 150 регистрирани фирми.Занаетчиски сектор се соочува со големи финансиски потешкотии. Побарувачката е намалена, занаетчиите се...

Македонците најмногу трошат на храна

Жителите на Луксембург трошат најмалку за храна, жителите на Казахстан – најмногу, а Русија го зазема 31-то место на рангирањето, покажува истражувањето на РИА Новости. Учеството на трошоците за храна...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани