Отворена канцеларија на Советот на потрошувачи во Охрид

Денес на прес конференција беше претставена работата на новата канцеларија на Советот на потрошувачи на Општина Охрид. Претседателот на оваа организација, Вангел Спироски, зборувајќи за работата на новата канцеларија во...

Повозрасен охриѓанец со автомобил повреди пешак

Повозрасен охриѓанец со возило удрил пешак. На 14.12.2022 околу 19.30 часот во СВР Охрид, пријавено е декана крстосница на улиците „Никола Карев“ и „АСНОМ“ во Охрид, патничко возило „мерцедес“ со...

Кривична за две лица од Охрид нападнале полицајци

На 14.12.2022 во 15.35 часот во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид ги лишија од слобода Ќ.Ѓ.(69) и Ј.Ѓ.(37), двајцата од Охрид, затоа што физички нападнале полициски службеници кои извршувале...

СВР Охрид во битка со нелегалната трговија со пиротехнички средства

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, СВР Охрид спроведува мерки против нелегалната трговија со пиротехнички средства, а одделението за превенција отпочна со едукативно - превентивни предавања и презентации за...

„Беше еднаков за сите“- четири години од смртта на градоначалникот Стојаноски

„Беше човек ЕДНАКОВ за сите,.Слава ти градоначалник, Остави дела за паметење“, вака денес неговите сопартијци од СДСМ Охрид и пријателите се присетуваат на градоначалникот Јован Стојаноски, кој на 15 декември...

ФОТО: ОУ „Григор Прличев“ како новогодишна бајка

ОУ „Григор Прличев“ декорирано како магична Новогодишна бајка. Бзброј лампиони, светилки, новогдишни декорации ги красат просториите на централното училиште. Волшепството започнува од кај нас… нека магичната атмосфера ве поведе и...

Циклус на шпански филмови во Охрид

Како резултат на културната соработка помеѓу Општина Охрид и Амбасадата на Шпанија во Република Македонија, во Охрид ќе се одржи изложба и проекција на циклус шпански филмови. Изложбата „Пикасо можеби...

Мартина Петреска од Охрид ќе учествува на Европското првенство во карате

Ученичката од ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ , Мартина Петреска ќе учествува на Европското првенство во карате во категоријата кумите-47 кг. Европското првенство ќе се одржи на Кипар во февруари идната...

Кон крајот на 2023 ќе биде готов автопатот Охрид- Кичево

Директорот на Ј.П. Државни патишта, Ејуп Рустеми, во рамките на вечерашната емисија „Економски магазин“, прашан од новинарот за реализацијата на проектот за автопатот Кичево-Охрид, рече дека експропријацијата на земјиштето ќе...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани