Повозрасен охриѓанец пронајден мртов во каналот Студенчишта

Денеска (17.12.2022) во 07.38 часот во СВР Охрид, пријавено е дека во водите на канал „Студенчишта“ во Охрид бил пронајден починат Д.Р.(76) од Охрид. Лекар од Итната медицинска помош Охрид констатирал смрт без видливи траги на...

Почесниот конзул Филев го поздрави обновувањето на авио линијата Охрид-Белград

Почесниот конзул на Р Србија во Охрид, Михајло Филев го поздрави обновувањето на авио линија Охрид- Белград. Според него новата сезонска авио линија на Ер Србија, која стартува на 05...

Едукативно предавање против говор на омраза меѓу младите

Под мотото „Без омраза“ , полициски службеници од Отсек за превенција при СВР Охрид заедно со полициски службеници од Полициската станица од општа надлежност Струга, во соработка со Мисијата на...

Формиран посебен штаб за дојавите за бомбите, побарана е помош од НАТО

По вчерашниот, досега најголем број на дојави за поставени бомби во Скопје и Битола, македонските надлежни органи изјавија дека ги информирале НАТО структурите, а во МВР веќе е формиран посебен...

Триесетина семејства од Охрид се хранат во народната кујна

30-тина семејства од социјално ранлива категорија во Охрид се обезбедуват со еден оброк дневно од народната кујна во Охрид. Но голема е веројатноста дека во Охрид бројот на лица кои...

Противпожарната единица Струга воспостави сензорен систем за детектирање пожари

Противпожарната единица во Струга воспостави сензорен систем за детекрирање на пожари.Базата е во седиштето во Струга, а антени со камери се поставени на повеќе локации во градот и струшките села....
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани