„Западот, Истокот и јас“: Про-Кремљ пропаганда која згасна откако само трипати излезе во трафиките

Во земјава неретка е појавата и феноменот што го претставуваше весникот „Западот, Истокот и јас“, кој во октомври го објави првиот број, а веќе во ноември последниот. За време на...

С. Македонија во извештај на Европскиот парламент за шпионскиот софтвер Пегасус

Специјален комитет при Европскиот парламент истражува како се користат софтверите за следење на комуникациите Пегасус и Предатор, откако во повеќе европски држави, како и во репресивни режими во Африка, се...

ЕУ не го воведува кинескиот социјален кредит за контрола и следење на луѓето

Социјалниот кредитен систем на Кина е сосема различен од предлог законот за вештачка интелигенција на Европската Унија. Демократскиот свет е ужаснат од кинеската практика на користење биометриски податоци и препознавање...

Пост произволно тврди дека Русите го враќаат Харков, а Украинците ги напуштаат позициите

Постот има ударна и драматична најава, но не нуди потврдени и издржани информации. Кога е војна во прашање, добро е да се земаат предвид официјални информации и извори. Тоа во случајов...

Се уредува детското игралиште на улицата „Јане Сандански“

Активностите за уредување на детските игралишта на територија на Општина Охрид продолжуваат.Деновиве се изведуваа градежни активности за уредување на детското игралиште на улицата „Јане Сандански“. Детското игралиште веќе е оградено...

Авиокомпанијата Луфтханза ќе почне да лета од Франкфурт до Скопје

Германскиот авиопревозник Луфтханза, влегува на македонскиот авијациски пазар со отпочнување на летови на линијата Франкфурт – Скопје, од 23-ти април 2023 година, соопшти ТАВ Македонија, откако авиокомпанијата ги закажа летовите...

Утре се отвора изложбата „Пикасо можеби јас“

Утре, 20.12.2022 (вторник) со почеток во 18:00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура „Григор Прличев“, започнува изложбата „Пикасо можеби јас“ од македонскиот уметник Филип Фидановски. Изложбата се организира...

Отстранета настрешницата кај Потпеш

Отстранета настрешницата кај Потпеш.По налог на локалната самоуправа, оперативните служби на Ј.П.Охридски Комуналец утрово излегоа на терен да ја санираат состојбата кај месноста „Потпеш“ и ја отстранија настрешницата која се...

Жител на Охрид, преку Фејсбук се заканувал на шумочувар

Жител на Охрид, преку Фејсбук се заканувал на шумочувар. СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.К.(38) од Охрид поради на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“. Тој, на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани